It's a film,a construction,but it still hurts.

Asking is coolArchive

Just A Sunday Day…

Sundays not only means chilling out at home with magazines,books while the music on, for sure. This time hanged around in Kadıköy and Moda. There is secondhand book store ı always go. It called as ‘Bizim Sahaf’. You can find very old magazines as well.You can spend hours here.This place is huge! here are rooms in rooms.This time I entered in ‘no entrance except stuff’ place :) Next week go there, highly recommended:)

I dressed up as my favourite look; marine. Love that scarf. And put a red lipstick on! right ready to go :)

High-waisted Jean/Yüksek bel Jean:Moto   Bag/Çanta: Vintage(from my mum-annemden) Lipstick/Ruj: Mac/Lady Danger  Scarf/Eşarp: From Local Market/Pazar

Pazar günleri sadece evde müzik eşliğinde kitaplarla ve dergilerle sakin bir gün geçirmek değildir elbette. Bu defa Kadıköy ve Moda’da geçti günümüz.Kadıköy’de her zaman uğradığım ikinci el kitap satan bir dükkan var adı da ‘Bizim Sahaf’ eski kitapların yanısıra çok tarihlerden kalma dergiler bile bulabiliyorsunuz. Burada hiç farketmeden saatlerinizi harcayabilirsiniz.O kadar büyük ki!Oda içinde oda var. Hatta en bu defa ‘çalışanlar dışında’ kimsenin giremeyeceği bölüme bile girdim ki oralarda bile odacıklar vardı!Gelecek haftasonu mutlaka bir uğrayın derim :)

Ve bugün en favori görüntümü geçirdim üzerime; Denizci :) Bu eşarbı takıp bir de kırmızı rujumu sürdüysem hazırım işte!

Bizim Sahaf:

Caferağa Mah. Moda Cad.No:30/A Kadıköy

0216 450 11 23 

3 notes

  1. elifabeth posted this